sobota, 5 lutego 2011

Motyw samotności w obrazach Edwarda Hoppera

 Jedynie samotność jest w życiu człowieka stanem graniczącym z absolutnym spokojem wewnętrznym,z odzyskaniem indywidualności. Tylko w pochłaniającej wszystko pustce samotności,w ciemnościach zacierających kontury świata zewnętrznego można odczuć, że się jest sobą aż do granic zwątpienia, które uprzytamnia nagle własną nicość w rosnącym przeraźliwie ogromie wszechświata.

— Gustaw Herling-Grudziński
Inny świat


Edward Hopper (ur.1906, zm. 1967) jest najważniejszym artystą XX wieku malarstwa amerykańskiego. Na jego obrazach możemy zazwyczaj zobaczyć zwykłe, codzienne życie amerykańskich miast i ich mieszkańców tzw. przedstawicieli klasy średniej. Tłem obrazów są bary, tanie motele, teatry, miejsca pracy. W takich okolicznościach, Hopper, malował ludzi zanużonych w swojej samotności, czekających, obojętnych, kontemplujących i rozważających jakieś życiowe decyzje. Patrząc na te dzieła wydaje się, że otoczenie ma znaczenie drugoplanowe; wyraz temu może oddawać ciemniejsze tło, pozbawione światła. Natomiast postaci opływają w świetle, być może autor w ten sposób chciał podkreślić to co najważniejsze czyli człowieka i jego emocje, przekazując odbiorcom w domyśle, "a reszta jest nieważna".Sztuka opakowania

Ruszyła V. edycja Konkursu na najlepsze opakowanie roku – ART OF PACKAGING.

Już od pięciu lat szukamy pereł wśród opakowań – zaskakujących formą, konstrukcją; urzekających pomysłem i wykonaniem; genialnych i funkcjonalnych; artystycznie przyziemnych, innowacyjnych i przyjemnych w użytkowaniu.

Zgłoś swoje opakowanie!

Konkurs ma dwie edycje: ART OF PACKAGING - Debiuty (edycja dla studentów i absolwentów szkół i uczelni związanych głównie z projektowaniem i produkcją opakowań) oraz ART OF PACKAGING - Professional (edycja dla profesjonalistów: projektantów, agencji, drukarni, firm produkujących opakowania oraz firm będących odbiorcami/właścicielami opakowań). Zgłoszenia do obu edycji Konkursu przyjmowane są w kilku kategoriach; pomiędzy nimi jest kategoria specjalna - Opakowanie Z SZUFLADY (już nie Debiut ale jeszcze nie Professional; opakowanie – jego projekt lub prototyp – stworzone przez profesjonalistów, które z jakichkolwiek względów nie ujrzało jeszcze światła rynkowego, czyli nie zostało wdrożone do produkcji). Szczegóły na temat Konkursu - regulamin i ankieta zgłoszeniowa znajdują się na stronie: www.artofpackaging.pl.

----
Powyższy konkurs zapinspirował mnie do pokazania Wam różnych opakowań "dizajnerów" z całego świata. Podobno "nie szata zdobi..." ale w dzisiejszym świecie panuje zasada, to co ładnie opakowane, to dobrze sprzedane.


Opakowanie na biżuterię by Gerlinde Gruber

Opakowanie składa się z sześciu identycznych drewnianych kostek. Skórzana obręcz pozwala na otwarcie pudełka.


Czas na kawę, torba i kubki by Studio43


Butelka Malibu by  Seb NIARK1 FERAUT


Soczki w kartoniku by Yunyeen YongWorki na śmieci by  http://lookslikegooddesign.com


Puszki na herbatę by Williamson Teas