sobota, 5 marca 2011

Animacja - Piotr Dumała

Piotr Dumała (ur. 9 lipca 1956 w Warszawie) – polski reżyser, scenarzysta, pisarz, rysownik, grafik, prozaik i autor oprawy plastycznej filmów animowanych.Przez wiele lat związany ze Studiem Filmowym Se-ma-for w Łodzi i Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Jest jednym z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich twórców filmu animowanego.

Debiutował w Se-ma-forze filmem Lykantropia (1981). Następne filmy ukazały wspaniałe efekty zastosowanych przez niego technik animacyjnych. Najbardziej oryginalna z nich polegała na ryciu i zamalowywaniu rysunków wykonywanych na gipsowych płytach. Każdy jego kolejny film w Se-ma-forze był wydarzeniem: Czarny Kapturek (1983), Latające włosy (1984), Nerwowe życie kosmosu (1986), Wolność nogi (1988), Seria absurdów (1993). Pomysły filmów Dumały krążyły wokół sennych marzeń i wizji. Jego szczytowym osiągnięciem w Se-ma-forze był film Ściany (1987), zaliczany obok Tanga Rybczyńskiego i Fotela Daniela Szczechury do najważniejszych filmów tego studia.

[źródło wikipedia]
Piotr Dumała o  swojej technice animacji - warte wysłuchania i docenienia :)Zachęcam bardzo gorąco do obejrzenia animacji "Latające włosy" - proszę wziąc pod uwagę technikę czyli wyskrobywanie, przecieraniu rysunków w płycie gipsowej zamalowanej na czarno. Zwróćcie uwagę na miękkie przejścia między sekwencjami. Jestem pod wielkim wrażeniem.
"Latające włosy" - enigmatyczna opowieść o "deszczu włosów", które niosą zniszczenie lecz przed nią, parę zakochanych, chroni parasol.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz