sobota, 29 stycznia 2011

Vik Muniz - artysta nietradycyjny

Vik Muniz, ur. 1961, Brazylia /Sao Paulo/ - artysta plastyk. Swoją karierę zaczynał w latach `80 jako rzeźbiarz. Z Brazylii wyemigrował do Chicago, a później do Nowego Jorku. Jego twórczość wyrosła z estetyki post-fluxus - charakteryzująca się specyficznym humorem, wyjściem poza wąskie specjalności, dystansem do klasycznej sztuki. Z tamtego okresu pochodzi jego znane dzieło "Clown skull" , ludzka czaszka z pogrubionym nosem.

Kolejne ale już dojrzalsze prace pochodzą z początku lat `90 z "The best of life", gdzie rysował z pamięci fotografie z książki, którą zgubił. Rysunki następnie fotografował i ukazywał w postaci fotografii; ta praktyka trwa do dzisiaj.
Muniz tworzy sztukę również z takich materiałów jak np. syrop czekoladowy, bawełna, cukier, śmieci, przedmioty nadające się do recyklingu. Gotowe dzieła później fotografuje. Następny krok w jego karierze, to praca pt: "Cukrowe dzieci" (Sugar children), do którego zaprosił dzieci pracujące na plantacji cukru. W tamtym momencie postanowił, iż jego sztuka będzie w pewnym sensie pomagała osobom, które mu pozują ale Muniz ale odcina się akcji zawierającej politykę litości. 
Ostatnio jego sztuka została pokazana w filmie dokumentalnym "Śmietnisko" w reżyserii Lucy Walker. Film powstawał ponad trzy lata i jest zapisem podróży Vika Muniza do jego ojczyzny na największe wysypisko na świecie w Rio de Janeiro. Na miejscu fotografuje zbieraczy materiałów nadających się do recyklingu, a następnie odmalowuje fotografie za pomocą śmieci i ponownie fotografuje. Jedna z fotografi została wystawiona na londyńskiej aukcji i osiągnęła wartość 50 tys. $. Pieniądze z aukcji zostały przekazane "catadores" - osobom pracującym na wysypisku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz